Přihlášení ERP newsPřihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.Tematické seriály

Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Partneři webu

Druhá šance: co by měl mít nový ERP systém

Public relations

infor-01Podle průzkumu zadaného společností Infor a publikovaného v rámci studie IDC Manufacturing Insights je dnes průměrný ERP systém ve věku puberty, což znamená jediné: problémy.

Průzkum zadaný společností Infor, v rámci kterého IDC dotazovala 720 podniků ze segmentu diskrétní výroby v osmi zemích a čtyřech odvětvích – strojírenství, kovovýroba, hi-tech a automobilová výroba, je největším svého druhu, který byl kdy realizován. Z těchto 720 dotazovaných výrobců mají výrobci v Evropě ERP systémy, z nichž 62,3 % je starších 5 let, dalších 18,7 % je ve věku 10-15 let a dalších 7 % má více než 15 let. V Severní Americe je většina ERP systémů ve stáří 5-10 let a v Číně je starších než 5 let pouze jedna čtvrtina ERP systémů.

Poselství tohoto průzkumu je zřejmé – i když 64 % respondentů v Evropě říká, že informační technologie jsou pro ně klíčovým nástrojem, většina jejich zastarávajících ERP systémů přestane během dvou let stačit na některé strategické požadavky.

Když se podíváme na obchodní změny, které proběhly v posledních 10 letech, není divu, že systémy přestávají mít schopnost plnit nové požadavky. Ale protože se ERP staly důležitým poskytovatelem provozní dokonalosti, bude při implementaci nového ERP řešení třeba učinit některá důležitá rozhodnutí. Takže, jak jsme se poučili z minulosti, co nám říkají zkušenosti pro případ, budeme zvažovat výběr nového ERP systému?

Stručně řečeno, požadavky na nový ERP systém spadají do dvou kategorií: flexibilita a funkcionalita systému.

Neustálá změna a složitost obchodního prostředí jsou dnes dané. Tudíž možnosti pořízení nového softwaru musejí být dostatečně široké, aby bylo možné se přizpůsobit jakýmkoliv změnám, snadno se integrovat s jinými aplikacemi a poskytnout základ pro přijetí nových technologií, zejména aplikací s velkým potenciálem jako SaaS a Cloud.

Jen málokdo dokázal předvídat tempo a rozsah změn, kterým výrobní společnosti musely čelit v posledních 10 letech. Proto pokud se podíváme do budoucnosti, hlavní předností nového ERP systému musí být schopnost rychle reagovat na změny.

Z pohledu funkcionality průzkum IDC identifikuje mezery mezi současnou výkonností a výkonností požadovanou za dva roky. Při stanovování kritérií pro výběr ERP systému je hlavní se ujistit o tom, že schopnost systému adaptovat se na budoucí změny je na seznamu požadavků hodně vysoko.

Pouze 11 % respondentů citovalo nabídkové a projektové řízení jako oblast, kde ERP přináší nějaké výhody, avšak mnohem více respondentů vnímá tuto oblast jako prioritu v příštích dvou letech. Podobně jsou na tom oblasti řízení hotovostních toků, náklady na údržbu a správa aktiv. Velké rezervy ERP funkcionality průzkum také spatřuje v oblasti řízení výrobních operací.

Zejména na rozvíjejících se trzích potřebuje značné zlepšení rovněž vývoj nových produktů a jejich uvádění na trh. Přesto jen něco přes 10 % dotazovaných tvrdí, že jim v této oblasti jejich ERP dnes pomáhá.

Pokud shrneme, nové ERP systémy musejí být jak flexibilní, aby byly schopné plnit neustále se měnící požadavky, a zároveň musejí obsahovat obchodně specifické funkcionality, aby se vyrovnaly s tlaky a výzvami v nejbližších dvou letech.

ERP představuje velkou strategickou výhodu při hledání toho jak se odlišit od konkurence na trhu. Například 43,8 % respondentů z Číny nepovažuje odlišení se od konkurence na trhu na důležité, takže tím spíš bude pro ostatní klíčové využít tuto příležitost a vybudovat své ERP prostředí napodruhé již správně.

Pokud si chcete přečíst celou zprávu Beating complexity, achieving operational excellence v rámci průzkumu IDC Manufacturing Insights, klikněte zde.

<PR>


 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP