Přihlášení ERP newsPřihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.Tematické seriály

Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Partneři webu

10 znamení směřujících k výměně starého ERP systému

Čtvrtek, 17 Březen 2011 13:12

03-infor-02Jedinou konstantou v životě je neustálá změna. Příkladem je průmyslová výroba v posledních dvou letech, kdy stále dochází k velkým výkyvům oběma směry.

Nezbytným předpokladem konkurenceschopnosti na globálních trzích je provozní dokonalost. Avšak podle průzkumu IDC Manufacturing Insight zadaného společností Infor považují výrobní společnosti své podnikové procesy za složitější, či mnohem složitější, než před 5 lety.

Role technologií je v tomto průzkumu citována jako klíčový nástroj nezbytný ke zvládnutí narůstající komplexnosti a dosažení provozní dokonalosti. Ale při pohledu na stárnoucí infrastrukturu ERP systémů se tento záměr zdá značně nerealistický.

Podle zmíněného průzkumu je 62,3 % ERP systémů v Evropě starších 5 let, dalších 18,7 % je ve věku 10-15 let a dalších 7 % má více než 15 let. Pokud tyto údaje zhruba zprůměrujeme, pak většina ERP systémů je ve stáří 5-7 let, což na úroveň provozní dokonalosti ve výrobních firmách nestačí.

Pokud se podíváme do doby před 5 lety (ani nemluvě o 15 letech), systémy byly implementovány s cílem podpory řady funkcí a procesů, které se mezitím změnily. Objevily se nové priority, které kladou na existující funkcionalitu velké výzvy a pokládají výrobním organizacím otázku, jak dlouho ještě vydrží jejich ERP systémy.

Avšak s trendem redukce provozních nákladů, který v současnosti dominuje jako strategická priorita u mnoha firem, tato otázka vyznívá spíše jako „jak existující systém překonfigurovat a optimalizovat jeho funkcionalitu“. Čas je ale neúprosný a jednou se stávající systém stane prakticky nepoužitelný, a tak se naskýtá jiná otázka – jak poznáme, že je nejvhodnější doba pro výměnu starého ERP systému?

Zde je 10 možných znamení, která mohou ukazovat na to, že je pravý čas:

  1. Ptáme se správně? Když uvažujeme o budoucí ziskovosti, otázka „jak si můžeme dovolit vyměnit svůj ERP systém?“ by měla znít jinak: „jak dlouho si ještě můžeme dovolit NEVYMĚNIT svůj existující ERP systém?“
  2. Vyznáte se ještě ve své organizaci? Možná ještě před 10 lety jste sídlili na jednom místě a měli jen jedno výrobní zařízení. Avšak mezitím proběhlo několik akvizic, podnik nyní může fungovat na globální úrovni, může mít mnoho továren se širokým portfoliem produktů. Pokud na této úrovni dojde k další změně, je možné, že tato změna bude již mimo možnosti stávajícího systému.
  3. Omezuje silně customizovaná ERP infrastruktura vaši provozní dokonalost? Starší systémy nemusejí být schopny absorbovat narůstající komplexnost v oblasti kusovníků, konstrukčních variant, nákupu, rozvrhování výroby, dohledatelnosti atd., které všechny mají velký vliv na ziskovost společnosti.
  4. Množí se výpadky výroby? Pokud silně customizované systémy, které již není možné podporovat, způsobují výpadky ve výrobě, jak moc to snižuje vaší produktivitu?
  5. Snažíte se vměstnat hranatý čep do kruhového otvoru? Pokud se ocitnete v situaci, že se snažíte přizpůsobit své procesy vašemu ERP systému a ne naopak, je čas se zamyslet.
  6. Dokážete vždy splnit požadavky zákazníků a dodavatelů? Pokud vás nechá ERP systém na holičkách v okamžiku, kdy potřebujete sdílet informace a spolupracovat, situace je pro vás již neudržitelná – obzvláště ve světě, ve kterém je podle průzkumu IDC je prioritou číslo jedna přesné plnění dodávek zákazníkům.
  7. Hovoří vaše systémy stejným jazykem? Pokud vaše různé systémy nedokáží komunikovat přímo a vyžadují manuální procesy k integraci informací, vystavujete se riziku chyb a zbytečných nákladů.
  8. Je vaše organizace závislá na excelových tabulkách? Pokud u vás vládnou excelové tabulky, může být ten správný čas k tomu uvažovat o systému, který dokáže omezit čas potřebný k reportování a uvolnit cenné zdroje ke strategickému rozhodování.
  9. Dokážete řídit nabídky a projekty profitabilním způsobem? Podle průzkumu IDC je nabídkové a projektové řízení je mezi hlavními prioritami v příštích dvou letech, avšak respondenti cítí, že jejich ERP systémy na to nejsou připraveny. Pokud zjistíte, že váš ERP systém procesy nabídkového a projektového řízení zpomaluje, je třeba tuto překážku odstranit.
  10. Máte strach z nových regulačních nařízení? Ve světě, kde vládnou regulace a předpisy, musejí být systémy vybaveny dostatečnou flexibilitou k tomu, aby se přizpůsobily novým požadavkům. Jestliže vám myšlenky na zavedení nových regulačních požadavků způsobují bezesné noci, možná je čas na změnu.

Pokud si chcete přečíst celou zprávu Beating complexity, achieving operational excellence v rámci průzkumu IDC Manufacturing Insights, klikněte zde.

-PR-


 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP