Přihlášení ERP news



Přihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.



Tematické seriály

Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Partneři webu

Co je ERP systém – co přináší

Sobota, 03 Leden 2009 00:00

co přináší ERP ?2. díl: Co přináší ERP systém

V současné době již není aktuální otázka, zda informační systém ano či ne. Tyto systémy představují pro firmy nenahraditelný nástroj a jejich správnou volbou získávají nespornou konkurenční výhodu. Důležité však je, jaký systém vybrat, s jak velkou investicí počítat a dobře odhadnout, jak se bude firma v následujícím období rozvíjet.

Systémy pro nejmenší

Pokud se podnikatelé nebo malé firmy rozhodnou řešit otázku účetnictví vlastními silami, je pro ně optimálním řešením volba některého z moderních ekonomických systémů, které zahrnují oblast finančního účetnictví a často i lidských zdrojů, skladového hospodářství, oběhu zboží apod. Takový systém je zpravidla hardwarové nenáročný a obvykle nevyžaduje dodatečné investice do technického vybavení. Některé z těchto systémů nabízejí i řadu speciálních rozšíření vhodných například pro maloobchody, kde jsou schopny zcela nahradit i dosavadní řešení v podobě pokladen.

Uživatel nesmí při výběru zapomenout na integraci kancelářského softwaru, který již má nebo chce výhledově pořídit, ani na úvahy o tom, jakým směrem se bude jeho podnikání rozvíjet a zda bude možné systém dále rozšiřovat.

Řešení na míru pro střední firmy

U středních podniků je v současné době ekonomický či informační systém nezbytností. Vedle účetnictví obvykle řeší oblasti mezd, obchodu, logistiky, výroby a řadu dalších. Systém představuje větší investici, a tak se vedle splnění analytických požadavků je třeba brát zřetel i na jeho technologickou vyspělost a stabilitu výrobce či dodavatele systému.

Informační systémy pro střední firmy jsou obvykle tvořeny z jednotlivých modulů, které lze sestavit přesně podle potřeb uživatele. Samozřejmostí je i možnost jejich rozšíření o další specializovaná řešení pro různá odvětví podnikání (například výroba, služby nebo obchod). Z pohledu technologického je nezbytná vícevrstvá architektura client-server a možnost vzdáleného přístupu s využitím mobilních zařízení.

Mezi důležité funkce moderního informačního systému patří i schopnost přímé elektronické komunikace s bankovním ústavem nebo se státními úřady.

Ochránce velkých firem před záplavou dat

Relevance a dostupnost správných informací ve chvíli, kdy jsou potřeba, je aktuálním problémem zejména manažerů velkých firem. Zprostředkovat jim bez zbytečných časových ztrát právě ty podstatné je úkolem velkého informačního systému. Informační systém pro velké firmy samozřejmě řeší všechny oblasti, zmíněné u systému pro střední firmy. K jeho základním vlastnostem patří například však také přizpůsobivost firemním procesům v konkrétním podniku, otevřenost a kompatibilnost pro komunikaci s jinými systémy, technologická vyspělost a samozřejmě bezpečnost ve vztahu k podnikovým datům. To je jen několik málo příkladů z vlastností, které dnes zákazník od velké investice, kterou podobný systém představuje, automaticky očekává.

Peter Dřízhal

Autor článku působí ve společnosti Asseco Solutions.


 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP