E LINKX

Exkluzivní partner sekce

Dialog 3000Skylla
IT Systems - předplatné

Přihlášení ERP NewsTematické seriály

Nové!

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

Nové!

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Nové!

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

BERGHOF

Partneři webu

Draka Kabely roste s podporou Infor ERP System21

Pátek, 18 Červenec 2008 15:56

Draka KabelySpolečnost Draka Kabely, která je stoprocentní dceřinou firmou holandské společnosti Draka Holding, působí v oblasti výroby kabelů, vodičů a kabelových svazků pro použití ve stavebnictví, strojařském a automobilovém průmyslu. Tyto výrobky prodává nejrůznějším typům zákazníků, mezi kterými jsou elektrotechnické velkoobchody, další zpracovatelé kabelů, automobiloví výrobci, výrobci těžkých strojů atd. Firma zaměstnává 710 pracovníků a v roce 2006 dosáhla obratu ve výši 5,1 miliardy korun. Společnost již několik let úspěšně využívá k podpoře svých business aktivit podnikový systém Infor ERP System21, ERP řešení od společnosti Infor.

Výzvy

Hlavním obchodním cílem společnosti Draka Kabely je uspokojovat požadavky zákazníků na dodávky zboží a výrobků s důrazem na přidané služby. To znamená, že firmě nejde jen o realizaci vlastní dodávky, ale i o její rychlost a přesnost a jednoduchost při komunikaci se zákazníky. Společnost se rovněž musí vyrovnávat s rychlým růstem zákaznické poptávky a tím pádem i rozvojem výrobních kapacit.
Společnost provozovala řadu dílčích IT řešení od různých, úzce specializovaných dodavatelů. Vysoký růst a expanze firmy ale způsobovala rychlé „odrůstání“ z aplikovaných softwarových řešení, které začaly postrádat jednak dostatečnou funkcionalitou, výkon a kapacitu, jednak i úroveň služeb poskytovaných s dodávkou těchto řešení. Expanzi firmy bylo potřebné podpořit a zabezpečit vhodným, a především do budoucna perspektivním a otevřeným softwarovým řešením.
Nové softwarové řešení mělo poskytnout zejména nástroje pro podporu výroby, řízení skladu, elektronického on-line obchodu, řízení vztahů se zákazníky a manažerského rozhodování. Dalším z klíčových požadavků na nový systém v Draka Kabely byla elektronická výměna dokumentů, se kterou souvisela nutnost vybudování EDI komunikace pro zasílání objednávek, potvrzení, dodacích listů, faktur apod. v několika formátech (VDA, EDIFACT, XML, TXT, …).

Řešení a implementace

Na počátku procesu hledání nového aplikačního systému stálo rozhodnutí o platformě, kdy byla zvolena robustní platforma od IBM i5 (dříve AS/400). Na základě této nutné podmínky se ve finálním výběrovém řízení utkaly firmy Infor (tehdy JBA/GEAC), Intentia (s řešením Movex) a Brain (s řešením XPPS).

Technická infrastruktura:
Servery IBM i5 (dříve AS/400), operační systém IBM OS/400, databáze IBM DB/400, aplikace Infor ERP System21, verze 3.5.2. + interně vyvinutý CRM systém a manažerský informační systém, 64 uživatelů

Nakonec bylo zvoleno řešení Infor ERP System21 pokrývající všechny tehdejší klíčové požadavky, tj. řízený sklad (warehouse management), plánování výroby včetně přímé návaznosti ERP systému na výrobní linky a komunikace EDI. Infor dokázal také nabídnout řešení specifického požadavku, tzv. bázové ceny, kdy výrobní společnost musí dynamicky stanovovat ceny produktů v závislosti na ceně materiálu nakupovaného na burze.
Samotné výběrové řízení na ERP systém trvalo čtyři měsíce, od podepsání smlouvy přes dodávku hardwaru až po vlastní instalaci a školení pak uběhly tři měsíce. Po kompletní implementaci a nastavení bylo řešení uvedeno do rutinního provozu, nikoliv však postupně po modulech či střediscích, ale naráz v jednom okamžiku. Společnost implementovala integrované informační řešení Infor ERP System21 ve verzi 3.5.2. Z pohledu členění aplikace Infor ERP System21 je nasazeno komplexní řešení pokrývající moduly financí (FIN), výroby (VYR) a distribuce (DIS – tj. prodej, nákup, řízení skladu). Vedle těchto nástrojů provozuje firma Draka Kabely také vlastní CRM nástroje a manažerský informační systém, které na ERP systém přímo navazují, respektive využívají stejné datové základny.

Draka Kabely

Přínosy a další rozvoj řešení

Řešení Infor ERP System21 využívají všechny divize v Draka Kabely, přičemž „divizionální“ členění na LVEU, Transport, Rubber, Harness je nezávislé na lokálním členění společnosti. Nový ERP systém je zde využíván a dále rozvíjen již šestým rokem a umožnil pokračování expanze společnosti jak po stránce své funkčnosti, tak po stránce robustnosti a výkonnosti. Klíčovým přínosem ERP systému pro Draka Kabely bylo zejména nasazení integrované podpory pro řízení výroby, řízení skladů a podpory specifických požadavků, jakož i nasazení EDI komunikace. V oblasti řízeného skladu přináší nový systém významné výhody v kombinaci s bezdrátovými on-line terminály, které usnadňují vyskladňování a zaskladňování vyrobeného zboží s využitím čárových kódů. Tyto on-line terminály, které komunikují přímo s ERP systémem, umožňují díky výrazné automatizaci zlepšit procesy v oblasti mobility, vyšší produktivity práce a nižší úrovně chybovosti dat. Rozvoj společnosti Draka Kabely přitom pokračuje i nadále – obrat v roce 2005 činil tři miliardy korun, v roce 2006 to bylo již 5,1 miliard korun, a navíc byla zahájena výstavba dalších budov a hal pro sklady a novou výrobu. Do budoucna se plánuje rozšíření systému o nasazení nového CRM a performance management řešení opět od společnosti Infor a řešení pro elektronický oběh dokumentů (DMS). Dále se plánuje rozvoj systému bezdrátových terminálů využívajícího systému čárových kódů i na oblast vstupu výrobního materiálu.

„Nový informační systém nám poskytl konkurenční výhodu v oblasti uspokojování dynamicky narůstajících potřeb našich zákazníků a tím nám zaručil stabilní a rostoucí pozici na trhu. Na řešení od společnosti Infor oceňujeme především jeho schopnost bezproblémové podpory našich aktivit bez ohledu na naši velikost – ať již v období, kdy jsme měli 200 zaměstnanců a obrat ve výši jedné miliardy korun, tak i dnes, kdy jsme fakticky překročili hranici pěti miliard korun.“

Ladislav Sedmidubský, vedoucí LV divize společnosti Draka Kabely


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci
 
další články o ERP

Automatizace procesů v ERP

 

Kritická místa ERP projektů

 

Digitální transformace a ERP