Přihlášení ERP newsPřihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.Public relations

Jak vybrat ideální EPR systém pro vaši firmu?

Genesys
Skládá se vaše firma z mnoha oddělení, která potřebují vzájemně spolupracovat, sdílet mezi sebou data a trocha automatizace by jim rozhodně prospěla? Rozhodli jste se pořídit ERP systém, ale nevíte si rady, jak postupovat při jeho výběru? V tom případě čtěte dál.

 

Tematické seriály

Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Partneři webu

Software pro výrobu letadel i salámů

Pátek, 25 Listopad 2011 14:47
11-bp-01QI – společný jmenovatel všech oborových specializací

Žádný obor na trhu se neobejde bez podpory informačního systému. Ať už se jedná o potravinářství, kde se informační technologie využívají v celém výrobním i prodejním procesu, nebo o letecký průmysl. Je však možné využít i v takto odlišných oblastech jeden informační systém?

Skutečná specializace

Na trhu je hned několik velmi kvalitních ERP systémů. Ne všechny z nich jsou však schopny bez velkých zakázkových úprav podpořit takto rozdílné oblasti průmyslu. Rozdíl mezi softwary a jejich schopnostmi přizpůsobit se různým odvětvím je patrný hlavně v oblasti jejich technologického vývoje. Aby mohl software plně podporovat více oborů, musí být takto směřován již od jeho počátku. Nové aplikace musí být vyvíjeny v jednom prostředí a navazovat přímo na jádro systému. Velká řada softwarů, které jsou v současnosti považovány za komplexní řešení, byly původem systémy ekonomické, ke kterým se postupem času pomocí různých propojení připojovali další funkce. V takových případech může docházet k tomu, že aplikace vyvinutá pro jeden obor, je po lehké úpravě následně přebrána i do oboru dalšího. Tato cesta je pohodlná pro výrobce, méně však pro zákazníka.

Technologická čistota

V případě produktu QI výrobci od počátku počítali s tím, že bude informační systém obsahovat i specializované aplikace. Díky tomu, že výrobce, společnost DC Concept, systém jen vyvíjí a obchodní činnost přenechává na partnerské síti, udržuje si QI i po více jak deseti letech na trhu absolutní čistotu aplikací a může stále vycházet vstříc zákazníkům z nových oborů. Specializované funkce po detailních analýzách integruje výrobce přímo do systému a nevyužívá propojovacích můstků mezi různými aplikacemi. QI je vyvíjeno s cílem snadno se přizpůsobit zákazníkům a být skutečně Prvním elastickým informačním systémem na trhu.

Relevantní hodnotící parametr – reálné přínosy zákazníků

Zhruba čtyřicet procent procesů, které obsahuje QI, jsou právě specializované aplikace pro oblasti jako zdravotnictví, potravinářství, servis a údržba a mnoha dalších. Každý rok se QI rozšíří o nové oborové řešení.

O kvalitě systému však nerozhoduje množství oborů, ve kterých je využíván, ale skutečné přínosy, které zákazníkům poskytnul. Ty jasně ukazují, zda bylo oborové řešení připraveno kvalitně.

11-bp-02

Vyzkoušená řešení

DC Concept při vývoji oborových řešení vždy spolupracuje s pilotním zákazníkem z daného oboru. Aplikace jsou tedy vyvíjeny nejen na základě analýzy oboru, ale přesně podle požadavků a specifických potřeb zákazníků.

Po ukončení projektu u pilotního zákazníka se zrychluje i proces implementace u dalších zákazníků. Díky znalosti prostředí se zkracuje doba potřebná pro analýzu firemních procesů i nasazení již zpracovaných postupů. Implementace se zbytečně neprodlužuje a získaný čas je cenným benefitem jak pro zákazníka, tak pro implementující firmu.

365 dní s QI

Rychlost implementace zákazníci ocení. Důležitější jsou však skutečné přínosy, které zákazníkům QI poskytne. Zákazníci z oblasti strojírenské výroby často zmiňují jako zásadní přínos zkrácení doby pro přípravu výroby až o jednu čtvrtinu nebo snížení času na tvorbu cenových kalkulací o více jak jednu třetinu. V elektrotechnice je přínosem využívání QI snížení času na realizaci jedné zakázky a následné zvýšení zisku či zavedení odvádění operací pomocí terminálů. Potravináři si chválí využití QI v průběhu celého procesu výroby, od oblasti výseku přes vážní systémy, práci se systémem jakosti i napojení podnikových prodejen do jednoho softwaru.

Je tedy možné využít jeden systém v mnoha oblastech? Ano, pokud si zákazník zvolí technologickou vyspělost, sofistikovaný vývoj a zkušenosti zákazníků, kteří již informační systém v dané oblasti používají.

Pavel Mařica
Autor působí ve společnosti BP Soft s.r.o., která je business partnerem systému QI.


LAST_UPDATED2
 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP