Přihlášení ERP newsPřihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.Tematické seriály

Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Partneři webu

ERP systém - z čeho se skládá

Neděle, 04 Leden 2009 00:00

Z čeho se skládá ERP3. díl: Z čeho se skládá ERP systém

Podnikové informační systémy se, bez ohledu na velikost firmy, pro kterou jsou určeny, skládají z mnoha částí, které řeší nejrůznější potřeby řízení firmy. Pochopitelně více takových součástí bude obsahovat systém pro velké firmy, než ten, který je určen firmám středním či menším. Systémy pro nejmenší firmy a podnikatele, které řeší často pouze účetnictví a jemu nejbližší oblasti, se nenazývají informační, ale ekonomické systémy.

 

Základem informačního systému pro větší až velké firmy bývá aplikační jádro a sada standardních modulů, které využívá prakticky každý typ podniku. Jedná se o funkcionality, které pokrývají zejména tyto oblasti:

  • Ekonomika, jejímž prostřednictvím jsou řešeny účetnictví, faktury přijaté, faktury vydané, pokladna, banka a majetek.
  • Logistika a skladové hospodářství, které řeší problematiku skladu, nákupu a prodeje a zakázek.
  • Lidské zdroje, jejichž úkolem je zejména problematika mezd a personalistiky
  • Dalšími důležitými oblastmi, které musí být ve velkých firmách řízeny prostřednictvím informačního systému, jsou Marketing a CRM (řízení vztahu se zákazníky).
  • Také Manažerské vyhodnocování je jednou z oblastí, bez nichž se firma neobejde.

Pro firmy podle typu zaměření jsou pak určeny součásti informačního systému, které pomáhají řídit konkrétní činnost určitého odvětví podnikání, jinak řečeno branže. Sem patří například modul Výroba, který je určen pro všechny typy výrobních firem. Zahrnuje problematiku výroby od plánování (materiálového i kapacitního do neomezených i omezených kapacit), přes technickou přípravu, kalkulace a řízení výrobních procesů až po ekonomiku výroby a tok nákladů od materiálu až k finálnímu výrobku. Dalším příkladem může být Stavebnictví, které pokrývá celý cyklus výstavby, počínaje sestavením finančního plánu přes nabídkový rozpočet, čerpání rozpočtu a fakturaci, až po vyhodnocení finančních nákladů stavby. Takové řešení může být podpořeno řadou dalších specializovaných modulů.

Pro obchodní firmy všech typů je určeno řešení pokrývající informační potřeby společností, zabývajících se zejména prodejem, velkoobchodem či zásilkovou službou. Mělo by obsahovat systém nákupu a prodeje zboží s možností členění zákazníků dle regionů, sortimentu, atd. a poskytovat managementu firmy strategické informace o vývoji obchodu.

Mezi další branžová řešení patří například také  Média a vydavatelství, Utility, Doprava a spedice, Autoservisy, Nemocnice a další a další. Prakticky na míru pro všechny obory podnikání. Zajímavé je, že mezi tzv. branžová řešení se počítá také Státní správa, ačkoli v tomto případě nejde o podnikání v pravém slova smyslu. Nicméně státní správa či například samosprávy měst a obcí jsou v mnohém velmi podobné řízení podniků a kvalitní informační systém je tedy i zde nezbytností.

Peter Dřízhal

Autor článku působí ve společnosti Asseco Solutions.


 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP