Přihlášení ERP newsPřihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.Tematické seriály

Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Partneři webu

ERP systémy – komplexní řešení nebo komplexní problém?

Pondělí, 11 Leden 2010 16:01
erp-benefit-smallSpolečnost Infinity realizovala na podzim výzkum pod názvem ERP systémy – komplexní řešení nebo komplexní problém?
Hlavní zprávou celého průzkumu bylo zjištění, že více než dvě třetiny podniků nad 50 zaměstnanců už nasadily nebo plánují do roka nasadit nějaký ekonomický informační systém. Průzkum rovněž potvrdil, že výběr ERP systému je strategickým rozhodnutím a investicí na několik let. Téměř polovina oslovených společností potvrdila, že využívá svůj ERP systém více než čtyři roky.

Výzkumu se zúčastnilo přes 250 společností, z toho víc než polovinu tvořily společnosti z více než 100 zaměstnanci. Průzkum byl orientován převážně na výrobní podniky z oboru strojírenství, elektrotechniky a stavebnictví.

I když ERP je nejvíc skloňovanou softwarovou aplikací ve velkých a středně velkých společnostech, z výzkumu vyplynulo, že i jedna pětina malých firem do 49 zaměstnanců začíná zvažovat užitečnost ekonomického podnikového řízení s pomoci ERP nebo ho už implementovaly.

Za největší lákadla pro nasazení systému byl označen téměř polovinou respondentů příslib jednotného pracovního prostředí v celém systému a jednodušší výstupy pro analýzu výstupů. Rovněž přitažlivá byla i časová úspora, která tím výrazně šetří administrativní úkoly a tím i celkové náklady.

erp-benefit
Graf: Jaké z benefitů jste získali nasazením ERP systému?

Přes řadu výhod, které může ERP systém celopodnikové efektivitě poskytnout, jednu třetinu firem odrazuje finanční nedostupnost a pro pětinu firem, je to hlavně čas, který musí investovat do výběru a zprovoznění tohoto komplexního nástroje. Český trh ERP systémů je v současné době zahlcen různými dodavateli a poskytovali ERP systémů. Z výzkumu však vyplývá, že na první příčky patří SAP (28,5%), Helios (17,3 %), Oracle (14,1 %) a Microsoft Dynamics AX a NAV (13 %). Z odpovědí tázaných podniků lze odvodit, že ERP systémy jsou komplexním prostředkem řízení, který usiluje o pokrytí a přiblížení se všem potřebám standardního českého podniku. Úkolem IT firem, které tyto systémy nasazují, je proto zvýšit informovanost cílené veřejnosti a prostřednictvím seminářů a zákaznických referencí prosazovat nezpochybnitelné přednosti tohoto multifunkčního nástroje.

(průzkum Infinity a.s.)


 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP