Přihlášení ERP newsPřihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.Tematické seriály

Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Partneři webu

ELIT roste s Microsoft Dynamics NAV už přes patnáct let

Středa, 21 Březen 2012 00:00

elit-01Společnost ELIT je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů autodílů v České republice s ročním obratem kolem dvou miliard korun. Působí zde již od roku 1992 a svou činnost postupně rozšířila i do dalších zemí, například na Slovensko, do Rumunska či Ukrajiny. Úspěšná strategie společnosti je postavena na širokém sortimentu zahrnujícím přibližně pět set tisíc položek a vysoké úrovni péče o zákazníky, jejímž základem je rychlá reakce na poptávku.

Již v době založení společnosti byl vlastní jednoduchý informační systém nepostradatelným nástrojem. Když v roce 1995 začala společnost expandovat do dalších zemí, byl nahrazen profesionálním informačním systémem Navision, a to ve všech třech zemích, kde tehdy společnost působila. V roce 2002 byl proveden jeho upgrade.

S výrazným nárůstem objemu zpracovávaných dat se však stal pomalým a nestabilním a přestal pokrývat všechny potřeby společnosti. Bylo třeba řešit vyšší nároky na databázi a výkonnost systému pro podporu operativních činností, ale také otázky standardizace výměny dat a možností analýz. Další problematikou byla vyšší provázanost a podpora logistických procesů včetně optimalizace pohybu zboží.

Nakonec bylo rozhodnuto o pořízení nejnovější verze stejného systému, v té době již vyvíjeného společností Microsoft pod názvem Microsoft Dynamics NAV na databázi SQL. Partnerem pro implementaci byla zvolena společnost Allium. Realizační tým sdílel hlavní společný cíl, zavedení nového systému, který bude spolehlivě podporovat činnost společnosti a její rozvoj s důrazem na rychlost odezvy a stabilitu. Aby bylo možno vytěžit maximum ze vzájemného průniku existujících procesů a standardní funkcionality systému, byl ve fázi analýzy a návrhu řešení použit postup detekce hlavních zdrojů potenciálu zlepšení – metodika 4×2. Ta položila dobrý základ pro optimalizaci procesů. Významná část projektu ve fázi přípravy řešení byla věnována optimalizaci výkonu systému a důkladnému testování. Závěrečná fáze testování složená z více než dvaceti zátěžových testů, na kterých se v některých okamžicích podílelo až dvě stě budoucích uživatelů současně, ukázala potřebu provedení náročných úprav pro zvýšení propustnosti systému při plné integraci WMS operací s prodejními.

Díky těmto pečlivým přípravám nebyly od ostrého startu zaznamenány žádné významnější problémy. Optimalizovaný systém obsluhovaný 260 současně pracujícími uživateli se tak stal výkonným mozkem distribuční sítě společnosti, který bez problémů zpracovával až čtyřicet tisíc položek pohybu zboží denně. Až sedmdesát procent obchodů se přitom uzavírá během několika málo hodin – v době ranní a odpolední špičky.

Informace o zboží jsou nepřetržitě dostupné také v internetovém B2B obchodu. Srdcem husté distribuční sítě je centrální sklad v Praze s více než 110 tisíci naskladněnými položkami v celkovém počtu přes jeden a půl milionu kusů náhradních dílů.

Viditelným zlepšením je například zrychlení práce s elektronickým katalogem. Dalším významným výsledkem je také snížení skladových zásob při zachování úrovně poskytovaného servisu díky optimalizaci pohybů zboží v distribuční síti.

Pozitivní výsledek projektu, a především dosažení procesní a výkonnostní optimalizace umožnily těsnější integraci společností skupiny ELIT. Hlavním cílem náročného projektu bylo maximálně sjednotit procesy ve všech zapojených zemích se zachováním legislativních specifik. Nárůst počtu uživatelů na 464 současně pracujících a počtu účtovaných pohybů zboží přes 75 tisíc denně nebyl poznamenán čekáním uživatelů ani jinou nestabilitou. Navíc integrace společností do jednoho homogenního systému snížila náklady na správu a další rozvoj systému.

Nejvýznamnějším přínosem zavedení nového systému je rychlost, spolehlivost a míra podpory obchodních cílů společnosti. Systém umožňuje rychlou reakci na potřeby trhu a odstranil dřívější překážky dalšího rozvoje. Od zahájení ostrého provozu nového systému otevřela skupina v zemích, které systém využívají, již sedmnáct nových poboček a dále roste.

 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP