Přihlášení ERP newsPřihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.Partneři webu

Kvalitní UX je nedílnou součástí dobrého ERP systému

Úterý, 14 Listopad 2023 10:16

UXERP systémy již dávno nejsou pro firmy jen „něčím navíc“ a v dnešním vysoce konkurenčním business prostředí jsou prakticky nezbytné. Pomáhají společnostem napříč sektory koordinovat a automatizovat klíčové operace a procesy a šetří tak drahocenný čas. Úspěch a efektivita jednotlivých ERP systémů samozřejmě závisí na jejich funkčnosti, velkou roli však hraje také to, jakým je vnímají jednotliví uživatelé a jakým způsobem s nimi pracují. Uživatelská zkušenost (UX) je proto nedílnou součást moderního ERP.

Proč je UX v ERP důležitá?

Kvalitní UX v první řadě výrazně zvyšuje produktivitu. Umožňuje uživatelům plnit jednotlivé úkoly v systému rychle a efektivně. Přehledné a intuitivní rozhraní rovná se méně zmatků a chyb a tím pádem také méně ztraceného času a nižší náklady. Ruku v ruce s tím samozřejmě jde i spokojenost a loajalita uživatelů, kteří jsou motivovanější pracovat se systémem, jež jim skutečně usnadňuje jejich každodenní práci.

Optimalizace UX v ERP systémech

Prvním krokem optimalizace UX v ERP je provedení uživatelského testování podle scénářů. Tímto způsobem lze odhalit potenciální problematická místa a díky tomu efektivně integrovat zpětnou vazbu uživatelů do procesu vývoje a přizpůsobit tak systém skutečným potřebám zaměstnanců. Další zpřehlednění a zjednodušení mohou přinést následná modernizace a aktualizace uživatelského rozhraní. Zlepšení přístupnosti pro uživatele se specifickými potřebami, včetně osob s postižením, pak pomůže rozšířit uživatelskou základnu a zvýšit inkluzivitu organizace.

Důležitou součástí optimalizace uživatelské zkušenosti s ERP systémem by mělo být také vzdělávání zaměstnanců. Školení umožní uživatelům seznámit se s novými funkcemi a procesy v systému a vyzkoušet si je „nanečisto“, což posílí jejich jistotu při práci a zvýší efektivitu jednotlivých činností.

Aktuální trendy a budoucnost UX v podnikových systémech

Uživatelé chtějí mít možnost pracovat s jednotlivými nástroji kdykoliv a kdekoliv, a to na různých zařízeních, v posledních letech především na chytrých telefonech. Stále rostoucí význam mobilního přístupu se samozřejmě týká i ERP. To vyžaduje nejen odpovídající design, ale také vytvoření aplikací a rozhraní optimalizovaných pro mobilní zařízení.

Dalším trendem je integrace umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) do UX. Tyto technologie mohou pomoci personalizovat uživatelské zkušenosti, doporučovat relevantní obsah a zjednodušit složité úkoly. Organizace, které dokážou v oblasti UX efektivně využívat AI a ML, budou mít v budoucnosti konkurenční výhodu. Zajímavým trendem budoucnosti je též hlasové uživatelské rozhraní (VUI), které představuje stále populárnější způsob interakce s technologií. V budoucnu by uživatelé mohli používat hlasové asistenty, jako jsou například Amazon Alexa nebo Google Asistent, k ovládání a provádění úkolů v ERP systémech.

Je tedy zřejmé, že uživatelská zkušenost v ERP systémech hraje klíčovou roli v efektivitě a konkurenceschopnosti organizací. Kvalitní UX zvyšuje produktivitu, zlepšuje spokojenost uživatelů a snižuje náklady spojené s chybami. Aby organizace dosáhly optimálního UX, měly by provádět uživatelský výzkum, modernizovat design a věnovat pozornost přístupnosti. Investice do UX se vyplácí v podobě efektivity a konkurenceschopnosti.

Zuzana Kubíková Zuzana Kubíková
Autorka působí jako Management Consulting Manager ve společnosti RSM Technology CZ.

Mohlo by vás zajímat:
 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP