QAD – špičkové řešení pro průmyslové podniky
Podnikové řešení QAD Enterprise Applications patří do první desítky světového ERP trhu. Jeho tvůrce, americká společnost QAD, šla nejprve cestou definování cílových odvětví, na něž se posléze zaměřila při vývoji svého ERP produktu. Podařilo se jí tak vytvořit detailně propracovanou funkcionalitu pro vybrané obory podnikání, kterou dnes oceňuje více jak šest tisíc zákazníků po celém světě. Dnes si představíme nejen možnosti tohoto systému, ale i nejvýznamnější projekty, které v ČR a SR realizovala společnost Minerva, významný implementační partner QAD pro region střední a východní Evropy.
|
|
Neblahé zprávy z USA – Česká ekonomika stále roste a krize se jí nemusí vůbec dotknout – Ztratil jsem dvacet procent úspor v akciovém fondu – Obama zázračně nevzkřísil americkou ekonomiku – Česká ekonomika je stále ještě v růstu, ale autoprůmysl jede jen na sedmdesát procent – Ztratil jsem dalších deset procent úspor v akciovém fondu – Udrží se Česko na loňské úrovni?
Tak nějak vypadá chronologický vývoj světové ekonomiky v posledním půlroce mýma očima. Přesto jde život dál.
|
|
Skutečný příběh implementace podnikového informačního systému
Krok třetí: Výběrové řízení, uzavření smlouvy, příprava a řízení implementačního projektu
Ve třetím pokračování našeho seriálu o implementaci informačního systému se dostáváme k vlastnímu výběrovému řízení, uzavření smlouvy a následné přípravě a řízení celého projektu.
Jak již bylo uvedeno v závěru minulé části seriálu, došlo k předběžnému výběru šesti produktů, přičemž ve všech případech byla naplněna uvedená rámcová kritéria (vhodnost řešení, lokalizace do českého jazyka, kvalitní konzultační tým, předpoklad dlouhodobého partnerství a adekvátní cena). Po oslovení dodavatelů těchto řešení nastala intenzivní a náročná fáze seznámení se s jednotlivými produkty a nabízenou
|
|
Úvaha nad ERP systémy ve finančních institucích
Vzpomínám si, jak jsem se před mnoha lety setkal s kamarádem pracujícím v bance a ptal jsem se ho, co dělá. Říkal: „Je to jak za krále Klacka. Hromady papírů, pořád něco přepisujeme a opravujeme. Loni jsme zavedli nový produkt a spolu s tím samozřejmě přibyla spousta nových formulářů a administrativy. Jinde mají už écéčka (sálové počítače z konce minulého století), my ale místo toho přibíráme nové lidi, abychom vše stíhali.“ Když jsem s ním mluvil po pár letech, vypadal na zhroucení. „Co se ti stalo?“ ptal jsem se tušíc životní tragedii. „Ani se neptej,“ zněla odevzdaná odpověď, „zavádíme nový počítačový systém, který stále testujeme a paralelně ještě vše vedeme v papírové podobě – je toho strašně moc. Už to trvá několik měsíců, konec v nedohlednu a místo slibovaného ulehčení odcházíme z práce za tmy. Že jsme se do toho vůbec pouštěli!“
|
|
IFS Aplikace: ERP systém, který udává trendy
IFS Aplikace pocházejí ze Švédska. Ze systému původně zaměřeného na řízení údržby postupně vzniklo komplexní řešení patřící dnes do první desítky světového ERP trhu. Předností řešení IFS Aplikace, které užívá mnoho podniků především výrobních a projektově zaměřených organizací, je vyspělá detailní funkcionalita a využití moderních technologií. Podívejme se nyní podrobněji, co se skrývá pod kapotou tohoto podnikového systému. Pro lepší představu o jeho možnostech uvedeme i několik příkladů využití ERP systému IFS Aplikace v praxi.
|
|
Abra G4: ERP řešení bez hranic
Společnost Abra Software nazývá svůj ERP systém G4 jako „Unlimited ERP“. Zda je toto označení oprávněné a systém poskytuje skutečně vysokou úroveň škálovatelnosti, flexibility a neomezenosti rozvoje, se pokusíme zodpovědět v následujícím článku. Kromě charakteristiky univerzálnosti řešení a výhod, které poskytuje svým uživatelům i organizaci jako celku, nabídneme také několik konkrétních příkladů praktického využití systému a jejich stěžejní přínos pro podnikovou praxi.
|
|
Skutečný příběh implementace podnikového informačního systému
Krok druhý: Předimplementační příprava, kritéria výběru vlastního řešení a výběr dodavatele
Po úvodním a v souhrnu více teoretickém článku se v dnešním pokračování zaměřím již na zcela konkrétní kroky v projektu implementace informačního systému – předimplementační přípravu, kritéria výběru vlastního řešení a výběr dodavatele. V dobách ještě ne příliš vzdálených se někdy vedly vášnivé diskuse o tom, zda předimplementační příprava není jen ztrátou času a prostředků a zda implementace informačního systému takříkajíc „z chodu“ nakonec nepřinese totožný výsledek. Dnes jsou naštěstí tyto názory již jen ojedinělé a dialog se vede spíše o tom, jakým způsobem tuto fázi projektu realizovat. Předimplementační přípravu obvykle chápeme jako zmapování firemních procesů a jejich přenesení do standardních procesních modelů a schémat.
|
|
Malý průvodce světem servisních služeb k ERP systémům
Mnoho českých firem si již prošlo érou implementace svého prvního ERP systému. Postupem času opět dospěly do fáze, kdy se jejich manažeři musí rozhodnout, co bude dál. Ať už učiní jakékoliv rozhodnutí o budoucím rozvoji informačního systému, vždy je s ním spojena důležitá, ale často podceňovaná otázka servisních služeb, jejich kvality, rozsahu a ceny – tedy atributů, které významně ovlivňují chod samotného ERP systému a jeho přínosy pro firmu i každého konkrétního uživatele.
|
|
Skutečný příběh implementace podnikového informačního systému
Krok první: Motivace projektu, sestavení projektového týmu, role IT manažera
Dovolte, abych se na úvod představil. Jsem IT manažer středně velkého, exportně orientovaného průmyslového podniku s převahou zakázkové výroby. Před několika týdny jsem byl pověřen řízením projektu implementace nového podnikového informačního systému ve své mateřské společnosti. Není to poprvé, kdy jsem se ocitl v podobné roli, ale nyní se jedná o zřejmě nejrozsáhlejší řešení vzhledem k významu mého zaměstnavatele i vzhledem k náročnosti celého projektu. Zároveň pokládám za mimořádnou příležitost možnost podělit se o tuto zkušenost se čtenáři časopisu IT Systems a odbornou veřejností. Budu považovat za úspěch, pokud se mi prostřednictvím několika článků podaří podnítit byť jen částečnou diskusi na výše uvedené téma. Celý projekt je ze zřejmých důvodů prezentován anonymně.
|
|
Globalizace požadavků na ERP systémy
Globalizace ekonomiky je asi nejvýraznějším aspektem v posledním desetiletí. Pro podnikatelské subjekty nabízí jak velké příležitosti, tak značné hrozby. Firmy mohou získat nové trhy v rozvíjejících se zemích, na druhé straně konkurence využívající levné pracovní síly v těchto zemích je ohrožuje. Zatímco globalizace v oblasti obchodu probíhá již dlouhodobě, v oblasti výroby je globalizace záležitosti relativně novou. Přirozená snaha výrobců vyrábět v zemích s levnější pracovní silou (nebo tam alespoň nakupovat subdodávky) je nezřídka přímo vynucována legislativními bariérami pro dovoz na lokální trhy. Výroba v rozvíjejících se zemích však má mnohá úskalí. Jiné kulturní, jazykové a vzdělanostní podmínky způsobují problémy při začleňování do globálních dodavatelských řetězců, ve kterých je dodržování kvality a termínů zcela nezbytným požadavkem.
|
|
|
|