Přihlášení ERP newsPřihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.Tematické seriály

Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Partneři webu

Controlling a plánování financí v Českomoravské distribuci se systémem HELIOS Orange

PC Help-Helios01 250Společnost Českomoravská distribuce s.r.o. hledala pro své ekonomické procesy systém, který měl splnit především dvě podmínky. Poskytnout nástroje pro reporting, controlling i tvorbu finančních plánů a propojit ekonomická data s údaji provozního systému pro energetiku, který společnost převzala od svého zakladatelského subjektu. Pro splnění tohoto zadání si Českomoravská distribuce zvolila dodavatele PC HELP, a.s., a systém HELIOS Orange. Rozhodujícím faktorem výběru byly bohaté reference a zkušenosti.

Cíle a požadavky

Společnost Českomoravská distribuce s.r.o. nabízí svým zákazníkům služby v oblasti distribuce elektřiny a zemního plynu. Jejím hlavním cílem při implementaci nového ekonomického systému proto bylo zabezpečit hladký průběh fakturace energií odběratelům. Podklady pro fakturaci vycházely z dat provozního systému SMGS (od společnosti WS trends s.r.o.), bylo tedy potřebné vytvořit komunikační můstek, který by tato data importoval do číselníků ekonomického systému.

Důraz byl také kladen na:

  • reporting a jeho správné nastavení kvůli bankovním auditům (včetně finančních plánů),
  • controllingové podklady pro vedení společnosti,
  • zkrácení času a pracnosti během fakturačních procesů,
  • zachování historických účetních dat ze systému zakladatelského subjektu (převod účetních deníků probíhal v nekompletním období – v polovině měsíce a nedokončeném roce, DPH se dodatečně dopočítávalo).

Schéma modulů ve společnosti Českomoravská distribuceSchéma modulů ve společnosti Českomoravská distribuce

Řešení

Můstek SGMS a HELIOS Orange

Dodavatel ekonomického systému měl především zabezpečit jednosměrný můstek pro import dat ze systému SGMS provozovaného na linuxovém serveru. Tento můstek je klíčový pro chod fakturace. Realizováno proto bylo takové řešení můstku, které pracuje na základě načítání dat formou XML zpráv. Z nich se aktualizují položky vybraných číselníků v systému HELIOS Orange a tvoří prvotní doklady. Původní XML zprávy zůstávají uloženy v databázi HELIOS Orange a je tedy možné kdykoliv dohledat, z jaké XML zprávy doklad vznikl.

Controlling a finanční plány

Českomoravská distribuce sleduje a vyhodnocuje náklady/výnosy na projekty a na zakázky. Spolu se skutečností, že ve firmě probíhají audity a příprava výstupů pro banku, to znamená zvýšené nároky na controlling.

Dříve získávalo účetní oddělení podklady pro controlling náročným a zdlouhavým způsobem – jednotlivé sumy z účetních záznamů se ručně vypisovaly do MS Excel, kde se za pomoci vlastních vzorců vytvářely sestavy, výkazy a vypočítávaly se alespoň základní ekonomické ukazatele.

Během implementace byly podle požadavků Českomoravské distribuce precizně nastaveny hospodářské výkazy, controllingové podklady a finanční ukazatele pro prvotní rozjezd práce. Uživatelky ekonomického oddělení byly po té velmi podrobně proškoleny na práci s těmito agendami a nyní si samy vytváří veškeré výstupy podle aktuálních požadavků vedení i banky:

  • reporty o ekonomické situaci společnosti,
  • finanční plány, jejich pozdějiší porovnání s realitou,
  • předpovědi a podklady k rozpočtování nákladů,
  • ukazatele pro finanční analýzu.

Pozadu v péči o data nezůstaly ani běžné účetní procesy. Zavedeno bylo například workflow s různými kontrolními mechanizmy. Jeho úlohou je hlídat správnost vybraných kroků a v případě potřeby upozornit uživatele (např. na potřebu zařadit nový nákladový účet do sestav, pokud se tak nestane).

Hlavní přínosy implementace systému HELIOS Orange ve společnosti Českomoravská distribuceHlavní přínosy implementace systému HELIOS Orange ve společnosti Českomoravská distribuce

Závěr

Uživatelé společnosti Českomoravská distribuce podle svých slov našli v systému HELIOS Orange vše, co hledali. "Umíme si nastavit různé sestavy, analýzy a začínáme sami plánovat v tomto programu. Snažíme se práci díky programu více ulehčit a co nejvíce zautomatizovat," říká Bc. Eva Kysnarová, která ve společnosti pracuje jako finanční ředitelka.

Uživatelky ekonomiky mají zájem o školení dalších doposud nevyužívaných modulů a funkcionalit ve snaze zefektivnit i ostatní procesy ve firmě. Také vedení společnosti je spokojeno a plánuje nasadit HELIOS Orange ve svých dalších akvizovaných subjektech.


Profil dodavatele

Na českém trhu má společnost PC HELP, a.s. více než dvacetiletou tradici a je dodavatelem ICT pro podnikovou sféru. Své aktivity rozvíjí i na Slovensku. Zaměřuje se na oblast komplexních informačních systémů, systémů pro řízení lidských zdrojů, tepelné a bytové hospodářství, vodohospodářství, podporu vzdělávání formou e-learningu, na oblast webových aplikací, systémů pro veřejnou správu.

PC HELP, a.s.
Samešova 1144, 67401 Třebíč
Tel.: +420 568 858 011
Web: www.pchelp.cz
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Profil zákazníka

Společnost Českomoravská distribuce s.r.o. nabízí svým zákazníkům služby v oblasti distribuce elektřiny a zemního plynu. Jejími zákazníky jsou především velkoodběratelé, např. průmyslové, logistické a administrativní parky, bytové komplexy nebo obchodní centra. Poskytuje jim moderní technologie, špičkový servis, časovou flexibilitu, poradenství a komplexní přístup k problematice distribuce a výroby elektřiny, plynu, tepla a chladu.
Českomoravská distribuce s.r.o.

Fráni Šrámka 1217/7, 370 01 České Budějovice
Tel.: + 420 387 011 611,
Web: www.cmdistribuce.cz
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Chceme poděkovat celém vašemu týmu HELIOS Orange. Je radost pracovat s lidmi, kteří mají tak rozsáhlé znalosti a zkušenosti.“
Bc. Eva Kysnarová, finanční manažerka

 


Mohlo by vás zajímat:
 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP