|
Money S5 podporuje výrobu speciální výživy pro zvířata
Podnikový informační systém Money S5 byl úspěšně spuštěn ve společnosti Aquamid, která se zabývá výrobou a produkcí speciální výživy a krmiv pro domácí i užitková zvířata a jejím vývojem ve vlastních laboratořích. Součástí systému se staly moduly pro zabezpečení prodeje a obchodu ve všech šesti pobočkách společnosti, které jsou připojené k jedinému serveru prostřednictvím terminálů a správy vzdálené plochy. Všichni uživatelé díky tomu pracují s aktuálními daty bez nutnosti neustálých aktualizací. Money S5 současně nepřenáší nadbytečná a duplicitní data, takže internetové připojení nemá žádná omezení rychlosti práce se systémem. Důležitým požadavkem byla v neposlední řadě platforma celého řešení, která by výhledově umožnila propojení informačního systému přímo s výrobními stroji společnosti Aquamid. Dnes je tato synchronizace připravovaná a Money S5 by tak s výrobní linkou mělo začít komunikovat už během roku 2009. |
|
Národní muzeum přechází na Helios Green
Národní muzeum v Praze se rozhodlo pro přechod na nový informační systém Helios Green. Muzeum dosud využívalo IS Helios IQ, který ale přestával stačit stále se stupňujícím nárokům muzea. Smlouva mezi Národním muzeem a producentem systému byla podepsána 30. června. Od července byly zahájeny práce na implementaci Hélios Green. Jeho uvedení do ostrého provozu je plánováno k 1. lednu příštího roku. Systém bude od ledna fungovat v rozsahu modulů: Účetnictví, Ekonomika, Fakturace, Banka, Pokladna, Majetek včetně čárových kódů, Zakázka, Elektronický oběh dokumentů, Workflow, Manažerské vyhodnocování. |
|
Ostravské opravny a strojírny řídí výrobu s ERP Infor
Společnost Infor oznámila, že společnost Ostravské opravny a strojírny, s.r.o. implementuje informační systém Infor ERP SyteLine. Řešení pomůže společnosti sladit nabídku s poptávkou a zvýšit flexibilitu výrobních operací. Zákazník podepsal smlouvu se společností ITeuro, a.s, implementačním partnerem Infor v oblasti řešení Infor ERP SyteLine, která v současné době realizuje jeho nasazení. Hlavním cílem implementace je zpřehlednění celého procesu průtoku zakázky, počínaje prodejem a konče expedicí hotového výrobku zákazníkovi a jeho fakturace. První fáze nasazení systému byla zahájena počátkem července 2009 s plánovaným ukončením projektu 1. října 2009.
|
|
IS BYZNYS nasazen ve společnosti Atento
Specialista na provozování kontaktních center, společnost Atento Česká republika, začal pro sledování výnosnosti zakázek a řízení ekonomické agendy využívat ERP třídy BYZNYS od společnosti J.K.R. Zavádění nového systému v Atento Česká republika probíhalo standardně ve třech fázích – předimplementační příprava, implementace a dohled nad provozem. Nejdůležitějším úkolem celého projektu byla důkladná analýza a návrh řešení toku dat, na základě čehož konzultanti společnosti J.K.R. vyhodnotili stěžejní procesy, na které byl kladen při implementaci největší důraz. Jednalo se především o oblast zpracování mzdové agendy s napojením na docházkový systém, dále o propočítání nepřímých nákladů za období v evidenci zakázek, a využití generátoru sestav modulu Excellent v případě datových výstupů.
|
Krok za krokem projektem ERP, 4. díl
Skutečný příběh implementace podnikového informačního systému
Krok čtvrtý: Závěrečné testování školení uživatelů, převod dat a spuštění
Ve čtvrtém a prozatím posledním pokračování seriálu o jedné reálné implementaci podnikového informačního systému se dostáváme k závěrečnému testování nové verze informačního systému, školení uživatelů a vlastnímu momentu převodu dat a následnému spuštění.
|
ERP a projektové řízení
skvělá kombinace
Projektové řízení patří k dynamicky se rozvíjejícím oblastem. S rostoucí složitostí a provázaností navazujících činností totiž roste potřeba jejich koordinace a slučování do komplexních projektů. Pro zvládnutí projektu je třeba efektivní plánování, sledování nákladů i kontrola realizace. Ideální je přitom svázat nástroje pro řízení projektů s ERP systémem, což přináší řadu pozitiv.
Prioritou projektového řízení by mělo být dosažení požadovaného cíle v daném čase, s omezenými zdroji a minimálními náklady. Nejdůležitějším prvkem projektového řízení je pak samozřejmě projekt. Tím může být téměř jakýkoliv sled aktivit a úkolů, který má specifický cíl, má jasně definované datum začátku a konce uskutečnění a také stanovený rámec pro čerpání zdrojů potřebných pro jeho realizaci. Je to vlastně řízený proces, který má svůj začátek a konec a přesná pravidla řízení a regulace.
|
Krok za krokem projektem ERP, 3. díl
Skutečný příběh implementace podnikového informačního systému
Krok třetí: Výběrové řízení, uzavření smlouvy, příprava a řízení implementačního projektu
Ve třetím pokračování našeho seriálu o implementaci informačního systému se dostáváme k vlastnímu výběrovému řízení, uzavření smlouvy a následné přípravě a řízení celého projektu.
Jak již bylo uvedeno v závěru minulé části seriálu, došlo k předběžnému výběru šesti produktů, přičemž ve všech případech byla naplněna uvedená rámcová kritéria (vhodnost řešení, lokalizace do českého jazyka, kvalitní konzultační tým, předpoklad dlouhodobého partnerství a adekvátní cena). Po oslovení dodavatelů těchto řešení nastala intenzivní a náročná fáze seznámení se s jednotlivými produkty a nabízenou
|
Krok za krokem projektem ERP, 2. díl
Skutečný příběh implementace podnikového informačního systému
Krok druhý: Předimplementační příprava, kritéria výběru vlastního řešení a výběr dodavatele
Po úvodním a v souhrnu více teoretickém článku se v dnešním pokračování zaměřím již na zcela konkrétní kroky v projektu implementace informačního systému – předimplementační přípravu, kritéria výběru vlastního řešení a výběr dodavatele. V dobách ještě ne příliš vzdálených se někdy vedly vášnivé diskuse o tom, zda předimplementační příprava není jen ztrátou času a prostředků a zda implementace informačního systému takříkajíc „z chodu“ nakonec nepřinese totožný výsledek. Dnes jsou naštěstí tyto názory již jen ojedinělé a dialog se vede spíše o tom, jakým způsobem tuto fázi projektu realizovat. Předimplementační přípravu obvykle chápeme jako zmapování firemních procesů a jejich přenesení do standardních procesních modelů a schémat.
|
Krok za krokem projektem ERP, 1. díl
Skutečný příběh implementace podnikového informačního systému
Krok první: Motivace projektu, sestavení projektového týmu, role IT manažera
Dovolte, abych se na úvod představil. Jsem IT manažer středně velkého, exportně orientovaného průmyslového podniku s převahou zakázkové výroby. Před několika týdny jsem byl pověřen řízením projektu implementace nového podnikového informačního systému ve své mateřské společnosti. Není to poprvé, kdy jsem se ocitl v podobné roli, ale nyní se jedná o zřejmě nejrozsáhlejší řešení vzhledem k významu mého zaměstnavatele i vzhledem k náročnosti celého projektu. Zároveň pokládám za mimořádnou příležitost možnost podělit se o tuto zkušenost se čtenáři časopisu IT Systems a odbornou veřejností. Budu považovat za úspěch, pokud se mi prostřednictvím několika článků podaří podnítit byť jen částečnou diskusi na výše uvedené téma. Celý projekt je ze zřejmých důvodů prezentován anonymně.
|
IFS Aplikace pro výrobu měřicí a regulační techniky v JSP
pro výrobu měřicí a regulační techniky v JSPSpolečnost JSP vyrábí a dodává měřicí a regulační techniku pro průmyslové firmy z oblasti energetiky, chemického průmyslu a teplárenství. Vzhledem náročnosti a povaze aplikací (prostředí s nebezpečím výbuchu, tlaková zařízení, jaderná energetika,...), podléhá sortiment atestům, zkouškám a certifikaci. Z toho vyplývají přísné požadavky na organizaci a dodržování postupů včetně evidence hmotných i nehmotných toků procházejících firmou. Od svého vzniku v roce 1993 byl ve společnosti k dispozici vlastní informační systém, který byl postupně zdokonalován a doplňován v souladu s rostoucími potřebami společnosti - vše bylo provázané do ekonomiky a účetnictví. Nedílnou součástí informačního systému byl Dokument Management a systém sběru, evidence, vyhodnocování a využívání marketingových dat (kontakty, aktivity, znalostní databáze).
|
TOP Professional ERP
Soutěž TOP Professional je tradiční součástí TOP programu, který hodnotí a vyhlašuje neúspěšnější IT firmy a systémové integrátory na českém trhu. V letošním roce byla soutěž vyhlášena ve dvou kategoriích TOP Professional projekt systémové integrace a TOP Professional projekt implementace ERP.
Do soutěže bylo přihlášeno celkem 16 projektů, z nichž bylo sedm v kategorii TOP Professional implementace ERP řešení a devět projektů bylo přihlášeno do TOP projektu systémové integrace desetiletí. Z nich byly expertní skupinou v kategorii implementace ERP řešení vybrány a oceněny tyto společnosti:
- AutoCont CZ a.s.
- E.ON IS Czech Republic s.r.o.
- SAP ČR, spol. s r.o.
- Siemens IT Solutions and Services, s.r.o.
|
|
|