Přihlášení ERP newsPřihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.Partneři webu

Co je cloud computing a jaké s sebou nese výhody a nevýhody?

Public relations

O cloudu jsem asi už určitě slyšeli a nejspíš ho i vaše firma již využívá. Nebo jste stále tomuto trendu ještě nepodlehli, ale vaše IT oddělení už vám radí, ať na vlnu cloudu naskočíte i ve své firmě? Nevíte, jestli se řídit jejich tipy o cloud computingu a začít ho využívat? Ať je to tak či onak, nezoufejte. Čtěte dál a dozvíte se, jaká je definice cloud computingu, jeho výhody a také nevýhody.

Co je to cloud computing?

Nejprve je potřeba vysvětlit, co tento pojem vůbec znamená. Cloud computing vám umožňuje ukládat data a provozovat programy na vzdálených serverech a mít k nim přístup skrze internetové připojení. Za zajištění datových center, na kterých cloudové aplikace běží, a jejich zabezpečení je pak zodpovědný poskytovatel cloudu. Vy jako uživatelé máte potom přístup k programům na dálku, stačí vám pouze stabilní internet a spolehlivé zařízení, skrze které se připojíte.

Výhody

Cloud computing se stal v několika posledních letech populárním řešením pro mnoho firem i díky tomu, že jeho využívání přináší určité benefity, zejména pak ty finanční. Jaké výhody to jsou a jaké náklady cloud computing společnostem šetří?

1. Snižuje náklady na infrastrukturu

Poskytovatelé cloudu vlastní veškerou infrastrukturu, na které ho provozují a vy tak nemusíte vynaložit značnou část vašeho rozpočtu. Nemusíte kupovat žádný hardware, vše je pod taktovkou poskytovatele.

2. Nulové náklady na správu

Vzhledem k tomu, že není infrastruktura pod vaší správou, ušetříte náklady s tím spojené – například nepotřebuje rozsáhlý IT tým zabývající se údržbou serverů. Jediné náklady jsou pak spojené s údržbou koncových zařízení, které vaši zaměstnanci využívají.

3. Přístup k datům odkudkoliv

Během pandemie si spousta firem uvědomilo – nebo spíš bylo nuceno si uvědomit – že vzdálený přístup k datům je v podstatě nutností. I dnes v době postpandemické, kdy mnoho lidí zůstalo pracovat alespoň částečně na home office či plně remote, je přístup k datům odkudkoliv neméně důležitý.

4. Kybernetická bezpečnost

Kyberbezpečnost je obsáhlé téma, které se týká snad již všech firem. Pokud chcete mít svá data v bezpečí, vyberte poskytovatele, který je expertem na bezpečnost, ale obecně budou vaše data ve větším bezpečí v cloudu. Pro malé až střední podniky je většinou cloudové řešení mnohem bezpečnější, než jaké by si dokázali za stejnou cenu zařídit on-premise.

Tip: Víte, co je edge computing a v čem může být bezpečnější než jiná řešení?

5. Škálovatelnost = šetření peněz

Plaťte jen za to, co opravdu využijete. Možnost škálovat velikost cloudového úložiště podle vašich potřeb je značnou výhodou, která vám může ušetřit značné částky. Na co platit zbytečně velké úložiště, v případě potřeby si ho můžete jednoduše navýšit, aniž byste museli celou dobu platit za nevyužitý prostor.

6. Bezstarostná implementace

Firmy poskytující cloudová řešení často zaručují implementaci zvoleného řešení za plného provozu společnosti klienta. Vy se tudíž nemusíte o instalaci řešení nijak více starat, a navíc vás to ani neomezí v denním chodu vašeho podnikání.

Nevýhody

Využívání cloud computingu s sebou nese i určité nevýhody, které je potřeba před jeho pořízením zvážit.

1. Nevýhodné pro velké firmy

Využívání cloudu na externí infrastruktuře poskytovatele se nemusí vyplatit větším firmám. Proto je důležité, aby vaše IT oddělení správně vyhodnotilo, jestli pro vás nebude on-premise řešení přeci jen výhodnější.

2. Plně závislé na internetovém připojení

Nevýhodou cloudu je také to, že je plně závislý na internetu. Proto je důležité, abyste měli na pracovišti dostupné stabilní, a hlavně rychlé internetové připojení.

3. Špatný výběr poskytovatele

Při využívání cloud computingu je nejdůležitější výběr poskytovatele. Pokud se vám nepodaří najít spolehlivé řešení, může to pro vás znamenat omezení provozu i ohrožení vašich dat. Dbejte proto už od začátku na to, aby vámi zvolený poskytovatel nabízel opravdu kvalitní služby, pročtěte si spolehlivé reference, ať poté nezpláčete nad výdělkem.

4. Nedostatečná podpora

Tento bod tak trochu souvisí s tím předchozím. Je potřeba, aby váš poskytovatel cloudu nabízel dostatečnou podporu při jakýchkoliv výpadcích či problémech s cloudem, které by mohly ovlivnit váš jinak bezproblémový provoz.

Úvodní obrázek: Pixabay.com


Mohlo by vás zajímat:
 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP